Fińska rewolucja: jak Supercell zmienił branżę gier mobilnych

Fińska rewolucja: jak Supercell zmienił branżę gier mobilnychFascynujący materiał o głównych tytułach znanego dewelopera. Sekrety ich ogromnego sukcesu i dlaczego gra się w nie od lat

Zanim zaczniemy mówić o sukcesach, warto opowiedzieć o tym, jak to się wszystko zaczęło.

Sumea i cyfrowa czekolada

Helsinki, Finlandia, Mikko Kodisoja założył Sumea Interactive Oy w 1999 roku. Firma zajmowała się tworzeniem i wydawaniem gier mobilnych klasy premium na platformy Java i Brew. Jak stwierdził Sumea, ich projekty łączyły jasną grafikę z niezwykłą rozgrywką.

W głębi serca Mikko był programistą i chciał zlecić komuś inne czynności. Pozostali członkowie zespołu zgodzili się. Opublikowali więc ogłoszenie o pracę bez wynagrodzenia, w którym osoba z zewnątrz zajmowała się wszystkim innym - marketingiem, rozwojem, współpracą z innymi firmami i tak dalej.

Tylko Ilkka Paananen, 22-letni mężczyzna z Kauhajoki (Finlandia), odpowiedział na to wakat. W 2000 roku przejął „wszystko inne”, obejmując stanowisko szefa Sumei.

Jeszcze przed ukończeniem studiów zdecydowałem, że chcę zostać przedsiębiorcą. Potem natknąłem się na tych facetów, którzy chcieli założyć firmę. Tak się złożyło, że ta firma zajmowała się grami. Wszyscy ci faceci chcieli robić, to tworzyć gry. I chcieli, żeby ktoś inny zrobił resztę. Nie było ich stać na żadne wynagrodzenie. Więc był tylko jeden pretendent - ja.

Udało mu się zawrzeć umowy dystrybucyjne ze wszystkimi największymi operatorami telekomunikacyjnymi w Europie. W krótkim czasie pod jego kierownictwem Sumea stała się czołowym europejskim wydawcą gier mobilnych i kasyn online: https://onlinecasinopolski.pl/ - już w 2003 roku firma osiągnęła zysk w wysokości 1,2 miliona euro.

Gry były sprzedawane przez operatorów w cenie 3-5 euro, a można wymienić kilka znanych tytułów:

  • Mafia Wars (2004) to gra akcji z elementami strategicznymi, które zmuszają do wyboru różnych ścieżek działania. Dostępna jest również interaktywna mapa, która pomogła graczowi wybrać najlepszą strategię.
  • Fabuła jest dość prosta. Akcja toczy się w Nowym Jorku w latach dwudziestych XX wieku. Nazywasz się Joe i przybywasz z Europy, aby spełnić amerykański sen.
    Pitfall: The Lost Expedition (2004) to przygodowa gra platformowa w duchu Indiany Jonesa. Kontrolujesz odkrywcę o imieniu Harry i musisz ukończyć 16 poziomów, rozwiązując zagadki i zabijając różnych wrogów. Na końcu każdej misji czekali na ciebie bossowie.
  • Extreme Air Snowboarding (2003) to w zasadzie zwykła gra zręcznościowa polegająca na wykonywaniu trików na snowboardzie. Ale gra wyróżniała się, ponieważ została wykonana w 3D, a to, na sekundę, jest rok 2003. Nie zabrakło również możliwości rywalizacji z innymi graczami w trybie multiplayer.
  • Sukcesu Sumei nie mogły zignorować inne firmy – pod koniec października 2004 roku ciesząca się złą sławą Digital Chocolate przejmuje fińskiego dewelopera. Sumea staje się jej europejskim oddziałem, z Ilkką Paananenem na stanowisku managera i Mikko Kodisoja na stanowisku dyrektora kreatywnego.
  • Ilkka wraz z Mikko powiększyli Digital Chocolate do prawie 200 pracowników i poznali podejście EA do tworzenia gier.

To właśnie fiński oddział rozwinie znane serie Tower Bloxx oraz California Gold Rush, które przyniosły Digital Chocolate wielką sławę.

Written by Julian Anderson

Smashfreakz delivers Useful and Informative article about Design, Web Resource, WordPress, Top List, Infographic, Inspiration, Photographyand Many more. Our Goals is make Inspirations to all people.

Free Finance UI Kit in Sketch File Format

Free Photographer Resume Template